Украина-ЕС
Українсько-румунські стосунки в XXI ст: добросусідство чи суперництво?
16 октября 2008, Институт Горшенина

15 жовтня 2008 року в Київському Інституті проблем управління імені Горшеніна відбувся круглий стіл на тему «Українсько-румунські стосунки в XXI ст.: добросусідство чи суперництво?»

 

Колишній посол України в Румунії Леонтій Сандуляк під час круглого столу в Інституті Горшеніна заявив, що винесення проблеми острова Зміїний за рамки україно-румунського договору в період, коли Румунія мала вступати до НАТО, є програшем української дипломатії. «Українські дипломати могли наполягати, але не зробили цього, адже без вирішення цього питання Румунія ніколи б не змогла вступити до північно-атлантичного альянсу».

 

З ним погодився і народний депутат України Тарас Чорновіл, звинувативши вітчизняну дипломатію в беззубості. «Ми знаємо, що міжнародний суд ніколи не дає однозначних висновків щодо територіальних спорів, тому ми приречені на довгий період трактувань можливого рішення Гаазького трибуналу щодо острова Зміїний», — такий прогноз висловив Т. Чорновіл під час круглого столу в Інституті Горшеніна.

 

«Заяви румунського президента Траяна Бесеску та прорумунськи налаштованих партій Молдови про Велику Румунію, у складі якої мають бути і південь Одещини і Буковина, нехай залишаться на їхній совісті, мене більше хвилюють заяви патріарха румунської православної церкви про можливий перегляд кордонів, а він є більш впливовим серед румунів, що проживають в Україні», — сказав Тарас Чорновіл.

 

«Українські дипломати мали б реагувати на подібні випади, проте ми чомусь відмовчуємось. Необхідно вирішувати і проблему надання румунського громадянства, українцям, які не позбавились українського громадянства. Завтра український парламент схвалить закон про кримінальну відповідальність за подвійне громадянство і кілька десятків тисяч українських румунів опиняться поза законом. Не вирішеною на сьогоднішній день є також проблема контрабанди з Придністров’я. Тому Україна зацікавлена в тому, щоб кордони були чітко зафіксовані, як кордони між Україною і Румунією, так і кордони між Молдовою і Румунією», — про це заявив народний депутат Тарас Чорновіл під час круглого столу в Інституті Горшеніна.

 

Тарас Чорновіл порадив українським дипломатам постажуватися в Бухаресті, щоб навчитися в румунських колег виступати єдиною командою в сфері захисту національних інтересів.

 

«На відміну від легендарного румунського Дракули ми не маємо наміру нікого лякати чи сосати кров. Доказом мудрості України і Румунії є те, що ми в стані вирішувати проблеми цивілізованим шляхом, в інтересах обох країн. Багато проблем Чорноморського регіону вирішується далеко не методами міжнародного права», — про це заявив Надзвичайний і повноважний Посол Румунії в Україні пан Траян Лауренціу-Христя під час круглого столу в Інституті Горшеніна, коментуючи майбутній розгляд у Гаазькому суді питання щодо приналежності острову Зміїний.

 

Пан Посол спростував інформацію про те, що кількість громадян України, які отримали румунське громадянство, сягає сотень тисяч осіб. «Це поодинокі випадки», — підкреслив пан Лауренціу-Христя. «Ми не заявляли голосно про підтримку інтеграції України до європейських структур, проте ми багато робимо в напрямку конкретних підтримки, зокрема ми запропонували свою допомогу в експертизі візової політики Євросоюзу щодо України. Україні також треба вивчити помилки Румунії на шляху до вступу до ЄС і уникнути їх».

 

Участь у круглому столі взяли ПАНТРАЯН ЛАУРЕНЦІУ-ХРИСТЯ, Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні, ТАРАС ЧОРНОВІЛ, перший заступник голови парламентського комітету із закордонних справ, ЛЕОНТІЙ САНДУЛЯК, перший посол України в Румунії, професор, ДМИТРО ЗАБОРІН, незалежний журналіст, Валерій ЖОВТЕНКО, заступник директора департаменту МЗС, Ігор ЖДАНОВ, політолог.

 

Доповідь Дмитра Заборіна «Румыния против Украины» у .doc файлі (рос.)

Последнее «Украина-ЕС»

Общество, Политика, Украина-ЕС Форум Мира в Париже – новый Давос и даже больше
09 октября 2020, Институт Горшенина
Политика, Украина-ЕС Президента Інституту Горшеніна Вадима Омельченка призначено послом України у Франції
11 июня 2020, Институт Горшенина, Вадим Омельченко
Мир, Политика, Украина-ЕС "Вам не потрібно робити нічого такого, що б ослабило базу для санкцій проти Росії"
23 октября 2018, Институт Горшенина, Дмитрий Остроушко
Политика, Украина-ЕС, Экспертный форум (NEF) Глава МИД Украины пообещал вести "аккуратный дружественный диалог" с Польшей
28 ноября 2017, Павел Климкин, Институт Горшенина
Политика, Украина-ЕС, Экспертный форум (NEF) Хработа: В Польше поддерживают участие Украины в работе над концепцией Триморья
28 ноября 2017, Богуслав Хработа, Институт Горшенина
Политика, Украина-ЕС, Экспертный форум (NEF) Рьотиг заявил, что ЕС и Евразийский союз должны начать диалог по гармонизации отношений
28 ноября 2017, Марсель Рьотиг, Институт Горшенина
Смотреть все