Здравоохранение
Медична галузь України: перспективи виходу з кризи
26 декабря 2008, Институт Горшенина

25 грудня 2008 року в Інституті Горшеніна відбувся круглий стіл «Медична галузь України: перспективи виходу з кризи», під час якого обговорено питання реформування вітчизняної системи охорони здоров’я, і, зокрема, антикризові ініціативи медиків.

 

Заступник міністра охорони здоров’я України Ігор ЯКОВЕНКО, виступаючи на круглому столі, зазначив, що МОЗ розробив програму реформування галузі, яка передбачає створення єдиного медичного простору шляхом впорядкування існуючих медичних закладів; створення системи надання супутніх послуг (покращене харчування хворих, консультації на дому тощо), які можуть бути додатковим джерелом надходжень коштів; розмежування й оптимізація первинної і вторинної медичної допомоги з подальшим перетворенням медичних закладів на неприбуткові комунальні підприємства. «Основою всього має стати первинна медична допомога. Ми маємо максимально наблизити лікаря до людини. Для цього необхідно і якісно підготувати фахівців, які працюватимуть сімейними лікарями, і створити багатопрофільні лікарні, об’єднавши в один округ кілька медичних установ. Перший крок у напрямку реформ зробила Луганська область, виступивши з ініціативою створення першої в Україні університетської клініки».

 

Колишній міністр охорони здоров’я України, радник президента України Микола ПОЛІЩУК вважає, що: «Сьогодні нема потреби розробляти нових концепцій реформування галузі, адже така концепція була розроблена й ухвалена ще у 2000 році, впродовж наступних 7 років підписані відповідні постанови уряду й укази Президента, які містили конкретний план дій з реформування галузі, але, на жаль, до сьогоднішнього дня майже нічого не зроблено. Сьогодні треба, зокрема, зупинити закупівлю дорого обладнання, провести аудит використання ресурсів. Станом на червень цього року 70% дорого обладнання, закупленого закордоном на державні кошти в минулому році, не працювало, а його вартість відбилася на вартості послуг для пацієнтів. Подібна ситуація і з закупками медикаментів. Цього року ринок медикаментів становить 2,6 мільярда доларів, і 80% з них – це гроші пацієнтів, а не держави, а близько мільярда з цієї суми витрачається на закупівлю непотрібних медикаментів. Вкрай необхідно ухвалити урядову постанову про ціноутворення, яка визначить життєво необхідні медикаменти й унеможливить закупівлю непотрібних препаратів. До того ж, 80% річного обсягу необхідних країні медикаментів, можуть вироблятися в Україні. Ми маємо пам’ятати: галузь охорони здоров’я функціонує і фінансується для потреб пацієнта, а не для самої галузі», — наголосив він під час круглого столу в Інституті Горшеніна.

 

Президент Всеукраїнського лікарського товариства, голова Громадської Ради МОЗ України Олег МУСІЙ підкреслив: «Сьогодні майже 90 відсотків населення невдоволенні якістю послуг, які вони отримують в системі охорони здоров’я. І майже 90 відсотків медичних працівників незадоволені ситуацією в галузі, але не мають реального впливу на стан речей. Держава, яка надає понад 96 відсотків усіх медичних послуг, мала би й ефективно управляти галуззю. Світовий досвід вчить нас, що найбільш ефективне управління можливе за умови тісної співпраці держави з системою лікарського самоврядування. З ініціативою розробки законодавства про запровадження такої системи виступило Українське лікарське товариство. Це дозволить відновити управлінську вертикаль в системі охорони здоров’я, а ефективне управління здійснюватиметься державою за участі громадських наглядових рад, створених при медичних установах. Тільки таким чином ми зможемо досягти взаєморозуміння між громадськістю, лікарями й державою».