Политика
Німеччина: наче домовились, але насправді ще ні

Уже понад три місяці найпотужніша держава Євросоюзу залишається фактично без уряду. Звісно, усі внутрішні процеси у Німеччині тривають, а бюджет навіть показує профіцит, проте політичне життя затамувало подих. Парламентські вибори, що відбулися у країни наприкінці вересня минулого року, ледве не спричинили політичну кризу. Волевиявлення значно знизило показники партії Християнсько-демократичний союз (ХДС). А її лідерка і нинішня канцлерка ФРН Ангела Меркель хоч і виборола право вчергове очолити німецький уряд, проте ця перемога має гіркуватий присмак.

 

Фото: EPA/UPG

 

Після оголошення підсумків виборів до Бундестагу традиційний партнер ХДС по великій коаліції, Соціал-демократична партії Німеччини (СДПН) на чолі з Мартіном Шульцем, демонстративно пішла в опозицію. Меркель змушена була шукати нових союзників. Ними виявилися «Зелені» та «Вільна демократична партія». Проте не склалося. Тривалі коаліційні переговори, у результаті яких мав би бути сформований уряд, провалилися з тріском. Тому Меркель була змушена зробити другу спробу сформувати уряд та повернутися до старої доброї СДПН.

 

І от, минулої п’ятниці, після 24-годинних переговорів між лідерами ХДС, ХСС (сестринською партією ХДС) та СДПН було досягнуто попередню домовленість. Проте домовленість не про формування урядової коаліції, а тільки хоча б розпочати переговори про можливість сформувати уряд. Тим самим Німеччина побила рекорд — країна ще ніколи так довго не могла отримати уряд. Якщо ж ці переговори будуть успішними (а велика кількість експертів ставить це під сумнів), то щонайменше німецький уряд буде сформовано не раніше Великодня (цього року у ФРН він 1 квітня).

 

У чому ж проблема?

 

Попри принципове бажання СДПН піти в опозицію, між партіями Меркель та Шульца є ряд питань, у яких політичні сили не можуть знайти спільний знаменник. Здебільшого, це наріжні внутрішні проблеми. Зокрема, міграційні та економічні питання.

 

Лідер ХСС Хорст Зеехофер, канцлер Німеччини і голова ХДС Ангела Меркель і лідер СПДН Мартін Шульц на спільній прес-конференції після переговорів, Берлін, 12 січня 2018.

Лідер ХСС Хорст Зеехофер, канцлер Німеччини і голова ХДС Ангела Меркель і лідер СПДН Мартін Шульц на спільній прес-конференції після переговорів, Берлін, 12 січня 2018. Фото: EPA/UPG

 

І саме після цих попередніх переговорів було презентовано документ на 28 аркушах, де зафіксовані досягнуті домовленості. Фактично список того, що сторони » виторгували » одна в одної. Таким чином, лідери партій домовилися, що кількість біженців до країни буде зменшено до 180-220 тисяч осіб на рік. Окрім того, буде суттєво обмежене возз’єднання сімей для біженців з обмеженим статусом захисту. Напочатку таке возз’єднання буде призупинене зовсім, а згодом не має перевищувати 1 тисячу осіб на місяць.

 

Важливою також стала домовленість, що максимальна податкова ставка для населення не буде піднята (від теперішніх 42% до 45 % ). Хоч це й була одна з першочергових вимог СДПН.

 

Натомість у спірній упродовж тривалого часу темі досягнуто рішення — державні страхові контори знову братимуть оплату у рівних пропорціях з працедавців та працівників. І також буде запроваджено солідарні пенсії (проект СДПН для підвищення виплат пенсіонерам, які попри тривалий стаж отримують невеликі пенсії). Водночас податок на солідарність ( для підтримки регіонів Східної Німеччини , що входили до колишньої НДР) поетапно буде знижено.

 

Також сторони домовилися тісніше співпрацювати з Францією задля посилення Єврозони. Вони узгодили створення «спеціального бюджетного фонду» для економічної стабілізації Єврозони та підтримки структурних реформ.

 

Проте варто розуміти, що цей документ не є остаточним та його зміст може мінятися або доповнюватися.

 

Безвихідь Мартіна Шульца

 

Коли 7 грудня партійний з’їзд СДПН таки дав «зелене світло» на переговори щодо великої коаліції з ХДС/ХСС, стало зрозуміло, що таке рішення спричинить розкіл вже у самій СДПН. Власне, так і сталося.

 

Фото: EPA/UPG

 

Наразі для початку повноцінних коаліційних переговорів не вистачає лише одного — партійної згоди СДПН. У Мартіна Шульца є тиждень, щоб вмовити однопартійців підтримати створення коаліції з партією Меркель. 21 січня у Бонні відбудеться позачерговий з’їзд, головною метою якого стане голосування за це рішення.

 

Вже зараз положення Мартіна Шульца дуже незручне, що, в принципі, може коштувати йому й посади очільника партій. З одного боку на нього тиснуть лідери інших європейських країн, яких турбує політична невизначеність Німеччини. А з іншого — незадоволені однопартійці, які попри все не хочуть вчергове бути в уряді під керівництвом Ангели Меркель. Німецькі аналітики наголошують, що Шульцу потрібно здобути трофей у переговорах з Меркель та відстояти якомога більше принципових для СДПН позицій.

 

Фактично кожна година часу до з’їзду 21 січня для Шульца є на вагу золота — адже йому треба переконати категорично налаштованих соратників не тільки, щоб вберегти свою кар’єру, але й усю Німеччину від ще глибшої кризи.

 

А що, якщо не вийде?

 

Якщо ж, раптом на з’їзді СДПН не буде підтримано ідею великої коаліції з ХДС/ХСС, то події у країні можуть розгортатися щонайменше за двома сценаріями — або уряд меншості, або нові вибори. Проте за оцінками експертів, обидва сценарія значно не поліпшать ситуацію.

 

У разі формування уряду меншості Меркель доведеться шукати ситуативних союзників у прийнятті будь-яких внутрішньо- та зовнішньополітичних рішень. У деяких питаннях це може бути легким завданням, а в деяких — зовсім ні. Тому канцлерці вкрай небажано отримати такий нестабільний уряд.

 

Фото: EPA/UPG

 

Нові вибори, на думку аналітиків, суттєво не покращать нинішню ситуацію, а тільки зменшать рейтинги найбільших партій і принесуть більшу підтримку правопопулістській партії «Альтернатива для Німеччини», що значно ускладнить подальше формування урядової коаліції.


 

Материал взят с сайта LB.ua — проекта Института Горшенина.

Последнее «Политика»

Глобализация, Мир, Политика Володимир Тафтай: «Нам є чим здивувати та зацікавити NASA»
14 сентября 2021, Наталия Клаунинг
Общество, Политика, Финансы “A Question for Ukraine is What Should a Country Not as Rich as Japan or Eurozone Do?” - Lord Adair Turner, a British economist
21 декабря 2020, Институт Горшенина
Политика Growford Institute та Інститут Горшеніна презентували український переклад книги британського фінансиста Тернера
08 декабря 2020, Институт Горшенина
Общество, Политика, Украина-ЕС Форум Мира в Париже – новый Давос и даже больше
09 октября 2020, Институт Горшенина
Выборы в США, Глобализация, Политика, Политика в США Вакцина, триумф Трампа, революция в США. Интервью с Евгением Курмашовым
17 сентября 2020, Евгений Курмашов
Политика, Украина-ЕС Президента Інституту Горшеніна Вадима Омельченка призначено послом України у Франції
11 июня 2020, Институт Горшенина, Вадим Омельченко
Смотреть все